Eastern Young Athletes' League B Final - Ipswich - 11 September 2005
Under 15 Boys Under 17 Men
Overall Team Team Score Team Score
1 Ipswich 556 K 1 Ipswich 107 K 1 Cambridge & Col 114 C
2 Southend 485 N 2 St Albans 91 Q 2 Ipswich 98 K
3 Watford 433.5 W 3 Watford 85 W 3 Southend 77.5 N
4 St Albans 418 Q 4 Southend 76 N 4 Milton Keynes 71 M
5 Milton Keynes 400 M 5 Cambridge & Col 66 C 5 St Albans 70 Q
6 Cambridge & Col 388.5 C 6 Milton Keynes 45 M 6 Watford 66.5 W
 
Under 13 Boys 100m A 100m A
1 Ipswich 91 K 1 T Lloyd Watford 11.8 6 1 Chris Clarke Milton Keynes 11.0 6
2= St Albans 73 Q 2 James McLean Southend 12.0 5 2 Rashaad Noray Cam & Col 11.5 5
2= Watford 73 W 3 W Goldsmith Ipswich 12.1 4 3 G Pattle Ipswich 12.1 4
4 Southend 70 N 4 Luke Crabb Cam & Col 12.4 3 4 M Weekes Watford 12.1 3
5 Milton Keynes 38 M 5 Mark Nixon St Albans 13.2 2 5 Stuart Brown St Albans 12.4 2
6 Cambridge & Col 30 C 6 Adam Balderston Milton Keynes 13.6 1 6 Nick Rowlings Southend 12.5 1
100m A 100m B 100m B
1 J Blacker Ipswich 14.0 6 1 Chris Morter Cam & Col 12.5 6 1 Nick Massey Cam & Col 12.1 6
2 Jimmy Tele Southend 14.2 5 2 H Fisk Ipswich 13.1 5 2 C Pattle Ipswich 12.2 5
3 Elliott Marcell St Albans 15.0 4 3 T Sheikh Watford 13.1 4 3 Joe Gallagher St Albans 12.5 4
4 James Purton Milton Keynes 15.5 3 4 Kevin Brown Southend 13.6 3 4 Joe Carey Southend 12.5 3
5 Charlie McLaughlin Cam & Col 15.6 2 5 Jonathon Constantinou St Albans 13.9 2 5 L Mann Watford 13.1 2
6 O Brooks Watford 15.7 1 6 Matt Lambourne Milton Keynes 14.8 1 6 David Ansell Milton Keynes 13.6 1
100m B 200m A 200m A
1 T Williams Ipswich 14.2 6 1 T Lloyd Watford 24.3 6 1 Chris Clarke Milton Keynes 22.0 6
2 Thomas Purton Milton Keynes 14.9 5 2 W Goldmith Ipswich 24.9 5 2 James Godden Cam & Col 24.0 5
3 Matt Oliver St Albans 15.2 4 3 John Baxter Cam & Col 25.9 4 3 T Love Ipswich 24.7 4
4 S Glynn Watford 15.5 3 4 Ashley Dawson Southend 26.3 3 4 Stuart Brown St Albans 25.0 3
5 Callum McLean Southend 16.1 2 5 Tom Clark St Albans 27.5 2 5 Nick Rowlings Southend 25.6 2
6       1 6 Joel Crook Milton Keynes 30.5 1 6 J Depiano Watford 29.3 1
200m A 200m B 200m B
1 Jimmy Tele Southend 28.4 6 1 J Edwards Watford 25.2 6 1 Rashaad Noray Cam & Col 23.6 6
2 J Blacker Ipswich 29.2 5 2 H Fisk Ipswich 26.2 5 2 Douglas Hudson St Albans 25.0 5
3 Chris Giles St Albans 29.8 4 3 Mark Nixon St Albans 26.3 4 3 G Pattle Ipswich 25.4 4
4 James Purton Milton Keynes 32.5 3 4 David Smale Southend 28.6 3 4 Kieron Quinn Southend 25.5 3
5 Charlie McLaughlin Cam & Col 32.8 2 5 Sam Deathe Milton Keynes 30.3 2 5 R Wells Watford 26.6 2
6 O Brooks Watford 33.6 1 6       1 6 David Ansell Milton Keynes 28.1 1
200m B 400m A 400m A
1 Ryan Wennington Southend 28.6 6 1 J Edwards Watford 55.6 6 1 Oli Francis Cam & Col 52.5 6
2 S James Watford 29.2 5 2 Stuart Goldfinch Cam & Col 56.9 5 2 Douglas Hudson St Albans 54.3 5
3 J Nickson Ipswich 29.9 4 3 D Green Ipswich 58.8 4 3 M Weekes Watford 54.7 4
4 Matt Oliver St Albans 30.5 3 4 Ashley Dawson Southend 59.1 3 4 Kieron Quinn Southend 56.5 3
5       2 5 Steven Ng St Albans 60.4 2 5 C Pattle Ipswich 57.5 2
6       1 6 Matt Eager Milton Keynes 62.0 1 6 Eliot Winter Milton Keynes 60.2 1
800m A 400m B 400m B
1 Elliott Poulain St Albans 2:41.2 6 1 D Hall Watford 59.7 6 1 T Kelk Cam & Col 55.9 6
2 Thomas Purton Milton Keynes 2:42.7 5 2 Jonathon Oxley St Albans 61.3 5 2 A Cain Southend 57.5 5
3 Alex Stapleton Southend 2:43.7 4 3 Adam McCarthy Southend 61.6 4 3 A John St Albans 65.5 4
4 L Dormer Watford 2:44.0 3 4 J Holmes Ipswich 62.9 3 4 D Carter Watford 72.3 3
5 R Blagg Ipswich 2:46.8 2 5 Joel Crook Milton Keynes 65.6 2 5       2
6       1 6       1 6       1
800m B 800m A 800m A
1 Wilkie Hollens St Albans 2:44.2 6 1 Steven Ng St Albans 2:18.1 6 1 T Love Ipswich 2:00.2 6
2 D Fernie Watford 2:46.0 5 2 J Barbosa Watford 2:18.7 5 2 Tom Kelk Cam & Col 2:06.6 5
3 D Sadler Ipswich 2:57.4 4 3 Matt Eager Milton Keynes 2:19.6 4 3 Ben Hunter Southend 2:09.1 4
4 Bradley Williamson Southend 3:37.1 3 4 D Green Ipswich 2:21.0 3 4 Luke Hines St Albans 2:14.8 3
5       2 5 Josh Jamieson Cam & Col 2:21.5 2 5 Eliot Winter Milton Keynes 2:14.9 2
6       1 6 Louis Bickford Southend 2:30.5 1 6 M Smith Watford 2:24.6 1
1500m A 800m B 800m B
1 J Norris Ipswich 4:58.4 6 1 Jonathon Oxley St Albans 2:19.6 6 1 D Palmer Ipswich 2:11.0 6
2 Will Matthews Southend 5:11.7 5 2 N Minns Ipswich 2:31.7 5 2 Alex Cast Southend 2:18.4 5
3 Robbie Williamson St Albans 5:15.5 4 3 Matt Lee Southend 2:33.4 4 3 Jonathon Varnavas St Albans 2:23.9 4
4 S Byrne Watford 5:23.1 3 4 Nick Burch Cam & Col 2:34.4 3 4 B Collins Watford 2:37.1 3
5       2 5 J Dormer Watford 2:36.1 2 5 Lee Wrigglesworth Milton Keynes 2:48.0 2
6       1 6 Stewart McKillop Milton Keynes 3:10.2 1 6       1
1500m B 1500m A 1500m A
1 Harris Foster-Carter Southend 5:28.0 6 1 E Palmer Ipswich 4:30.6 6 1 Rob Kreetzer Cam & Col 4:29.0 6
2 E Webber-Rosewall Watford 5:39.0 5 2 Will Mycroft Cam & Col 4:37.1 5 2 Paul Whitaker Southend 4:31.8 5
3 T King Ipswich 5:39.6 4 3 Tom Frith Southend 4:43.6 4 3 D Palmer Ipswich 4:35.3 4
4 Mike Raywood St Albans 5:49.2 3 4 Sam Deathe Milton Keynes 4:53.0 3 4 Matt Willmott Milton Keynes 4:42.2 3
5       2 5 T Williams Watford 5:05.7 2 5 Luke Hines St Albans 4:48.4 2
6       1 6 Jay Buckler-Picton St Albans 5:08.5 1 6 J Depiano Watford 5:07.5 1
75m Hurdles A 1500m B 1500m B
1 Ben Kelk Cam & Col 13.0 6 1 David Smale Southend 4:44.4 6 1 Michael Jones Southend 4:54.1 6
2 E Dixon Ipswich 13.1 5 2 John Baslington Cam & Col 4:54.1 5 2 Alex Howarth Cam & Col 5:01.0 5
3 O Brooks Watford 15.2 4 3 D Hall Watford 5:07.2 4 3 Jonathon Varnavas St Albans 5:02.5 4
4 Liam Hutton Milton Keynes 15.9 3 4 Josh Lyman Milton Keynes 5:07.8 3 4 M Smith Watford 5:14.6 3
5 Tal Sapir St Albans 16.2 2 5 T Byford Ipswich 5:26.2 2 5       2
6 Callum McLean Southend 16.5 1 6 Leo Lundgren St Albans 5:42.2 1 6       1
75m Hurdles B 80m Hurdles A 100m Hurdles A
1 T Williams Ipswich 14.6 6 1 Tom Clark St Albans 13.1 6 1 A Carpenter Ipswich 15.6 6
2 S Glynn Watford 14.7 5 2 John Baxter Cam & Col 13.6 5 2 Darren Graves Cam & Col 16.4 5
3 Will Matthews Southend 15.6 4 3 J Moore Ipswich 13.9 4 3 Daniel Cooper St Albans 16.4 4
4 Charlie McLaughlin Cam & Col 16.3 3 4 Kyle Aldridge Southend 14.0 3 4       3
5 Tom Reading St Albans 16.8 2 5 Adam Balderston Milton Keynes 14.3 2 5       2
6       1 6       1 6       1
High Jump A 80m Hurdles B 100m Hurdles B
1 Ben Kelk Cam & Col 1.35 6 1 Leo Lundgren St Albans 13.7 6 1 A Dixon Ipswich 16.1 6
2 S James Watford 1.30 5 2 J Patel Ipswich 15.1 5 2 Joe Gallagher St Albans 18.6 5
3 E Dixon Ipswich 1.30 4 3 Adam McCarthy Southend 16.5 4 3 Sion Whittaker Cam & Col 20.0 4
4 Elliott Marzell St Albans 1.20 3 4       3 4       3
5 Liam Hutton Milton Keynes 1.15 2 5       2 5       2
6 Callum McLean Southend 1.10 1 6       1 6       1
High Jump B High Jump A High Jump A
1 J Blacker Ipswich 1.20 6 1 Alex Akselberg St Albans 1.65 6 1 Daniel Cooper St Albans 1.80 6
2 M Dombey Watford 1.20 5 2 Callum McCaig Cam & Col 1.55 5 2 Chris Clarke Milton Keynes 1.75 5
3 Elliott Poulain St Albans 1.15 4 3 T Marshall Watford 1.50 4 3 N Hanley Ipswich 1.70 4
4 Harris Foster-Carter Southend 1.05 3 4 J Patel Ipswich 1.45 3 4 R Wells Watford 1.65 3
5       2 5 Matt Lee Southend 1.40 2 5 Sam Richards Cam & Col 1.60 2
6       1 6 Matt Lambourne Milton Keynes 1.35 1 6 Alex Cast Southend 1.35 1
Long Jump A High Jump B High Jump B
1 T Williams Ipswich 4.20 6 1 Ashley Ralph St Albans 1.65 6 1 Will Lambourne Milton Keynes 1.60 6
2 Ryan Wennington Southend 4.16 5 2 J Moore Ipswich 1.45 5 2 L Bolukbasi Ipswich 1.60 5
3 Chris Giles St Albans 4.08 4 3 Freddie Hendry Southend 1.40 4 3 Jonathon Varnavas St Albans 1.40 4
4 Ben Kelk Cam & Col 3.97 3 4 T Lloyd Watford 1.30 3 4= B Collins Watford 1.35 2.5
5 M Ellis Watford 3.93 2 5 Laurent Stephenson Milton Keynes 1.30 2 4= Ben Hunter Southend 1.35 2.5
6 Sam Taylor Milton Keynes 3.51 1 6       1 6       1
Long Jump B Long Jump A Long Jump A
1 J Nickson Ipswich 4.12 6 1 Kevin Brown Southend 5.47 6 1 Will Lambourne Milton Keynes 5.90 6
2 Elliott Marzell St Albans 3.96 5 2 J Bloomfield Ipswich 5.30 5 2 N Hanley Ipswich 5.88 5
3 Danny O'Brien Cam & Col 3.71 4 3 Tom Clark St Albans 5.18 4 3 Joe Carey Southend 5.61 4
4 Ben Austin Southend 3.44 3 4 John Baxter Cam & Col 5.13 3 4 Sion Whittaker Cam & Col 5.51 3
5 Liam Hutton Milton Keynes 3.35 2 5 J Barbosa Watford 4.67 2 5 M Weekes Watford 5.25 2
6 M Dombey Watford 3.11 1 6 Matt Lambourne Milton Keynes 4.50 1 6 Stuart Brown St Albans 4.63 1
Shot Putt A Long Jump B Long Jump B
1 Sam Taylor Milton Keynes 8.85 6 1 Stuart Goldfinch Cam & Col 5.11 6 1 James Godden Cam & Col 5.51 6
2 M Ellis Watford 7.98 5 2 Adam McCarthy Southend 4.90 5 2 Eliot Winter Milton Keynes 4.62 5
3 Nicholas Robinon St Albans 6.09 4 3 M Orton Watford 4.66 4 3 Paul Whitaker Southend 4.39 4
4 R Blagg Ipswich 6.05 3 4 S Doran Ipswich 4.59 3 4 Joe Gallagher St Albans 4.32 3
5 Will Matthews Southend 5.85 2 5 Leo Lundgren St Albans 4.29 2 5 M Smith Watford 3.86 2
6 Danny O'Brien Cam & Col 5.34 1 6 Adam Balderston Milton Keynes 4.19 1 6       1
Shot Putt B Shot Putt A Triple Jump A
1 H Merrick Watford 7.16 6 1 J Bloomfield Ipswich 13.87 6 1 A Carpenter Ipswich 12.16 6
2 Chris Giles St Albans 5.92 5 2 Ashley Ralph St Albans 12.51 5 2 Sion Whittaker Cam & Col 11.78 5
3 D Sadler Ipswich 4.53 4 3 R Perry Watford 11.79 4 3 Alex Cast Southend 10.76 4
4 Jimmy Tele Southend 4.13 3 4 Chris Morter Cam & Col 10.20 3 4 B Mandisadza Watford 10.72 3
5       2 5 James McLean Southend 9.51 2 5       2
6       1 6 Stewart McKillop Milton Keynes 6.91 1 6       1
Discus A Shot Putt B Triple Jump B
1 M Ellis Watford 29.51 6 1 J Nicoll Ipswich 12.42 6 1 Nick Massey Cam & Col 10.82 6
2 Sam Taylor Milton Keynes 23.81 5 2 Alex Akselberg St Albans 11.29 5 2 A Dixon Ipswich 10.73 5
3 Ryan Wennington Southend 22.62 4 3 J Barbosa Watford 7.97 4 3 Nick Rowlings Southend 10.55 4
4 E Dixon Ipswich 17.87 3 4 Kyle Aldridge Southend 6.37 3 4 B Collins Watford 9.63 3
5 Nicholas Robinon St Albans 14.60 2 5 Joel Crook Milton Keynes 6.11 2 5       2
6       1 6       1 6       1
Discus B Discus A Shot Putt A
1 H Merrick Watford 26.33 6 1 J Bloomfield Ipswich 42.63 6 1 James Godden Cam & Col 10.93 6
2 J Nickson Ipswich 15.57 5 2 Ashley Ralph St Albans 37.13 5 2 Dan Chapman Southend 10.62 5
3 Tal Sapir St Albans 13.48 4 3 Stuart Tait Milton Keynes 27.00 4 3 Lee Wrigglesworth Milton Keynes 10.56 4
4 Thomas Purton Milton Keynes 10.85 3 4 James McLean Southend 24.32 3 4 R Sheridan Watford 8.94 3
5 Alex Stapleton Southend 8.66 2 5 Stuart Goldfinch Cam & Col 22.01 2 5 Andrew John St Albans 8.60 2
6       1 6 J Raineri Watford 20.97 1 6 C Pattle Ipswich 7.18 1
4x100m Discus B Shot Putt B
1 Ipswich   56.1 6 1 J Nicoll Ipswich 34.39 6 1 Lee Smith Cam & Col 9.42 6
2 Southend   57.7 5 2 Joss Rogers St Albans 27.75 5 2 L Mann Watford 8.58 5
3 St Albans   58.9 4 3 Laurent Stephenson Milton Keynes 22.84 4 3 Charlie Townsend Milton Keynes 8.51 4
4 Cam & Col   59.5 3 4 Kevin Brown Southend 21.03 3 4 L Bolukbasi Ipswich 7.14 3
5 Watford   60.2 2 5 P Farley Watford 16.55 2 5 Joe Carey Southend 6.91 2
6       1 6 Josh Jamieson Cam & Col 14.39 1 6 Kevin Webb St Albans 4.77 1
Javelin A Discus A
1 J Raineri Watford 43.34 6 1 R Sheridan Watford 31.25 6
2 P Smith Ipswich 40.11 5 2 Dan Chapman Southend 30.88 5
3 Joss Rogers St Albans 36.25 4 3 Lee Smith Cam & Col 27.79 4
4 Chris Morter Cam & Col 34.50 3 4 J Dore Ipswich 27.13 3
5 Stuart Tait Milton Keynes 33.25 2 5 Charlie Townsend Milton Keynes 24.79 2
6 Matt Lee Southend 19.01 1 6 Douglas Hudson St Albans 14.52 1
Javelin B Discus B
1 H Fisk Ipswich 34.24 6 1 Lee Wrigglesworth Milton Keynes 24.48 6
2 Callum McCaig Cam & Col 33.37 5 2 Kieron Quinn Southend 23.47 5
3 Laurent Stephenson Milton Keynes 31.66 4 3 L Bolukbasi Ipswich 21.34 4
4 Jonathon Constantinou St Albans 30.13 3 4 D Carter Watford 19.79 3
5 P Farley Watford 27.44 2 5 Darren Graver Cam & Col 15.85 2
6       1 6 Kevin Webb St Albans 11.66 1
4x100m Javelin A
1 Watford   50.0 6 1 J Hicks Ipswich 38.80 6
2 Ipswich   50.6 5 2 L Mann Watford 37.32 5
3 Southend   50.9 4 3 Will Lambourne Milton Keynes 36.21 4
4 St Albans   52.7 3 4 Lee Smith Cam & Col 32.43 3
5 Milton Keynes   56.2 2 5 Dan Chapman Southend 28.37 2
6       1 6 Luke Hines St Albans 20.25 1
Javelin B
1 Tom Kelk Cam & Col 31.66 6
2 R Sheridan Watford 24.38 5
3 J Dore Ipswich 24.25 4
4 Matt Willmott Milton Keynes 23.65 3
5 Kevin Webb St Albans 3.44 2
6       1
4x100m
1 Cam & Col   45.8 6
2 Ipswich   47.3 5
3 Milton Keynes   48.7 4
4 St Albans   48.9 3
5 Southend   49.5 2
6 Watford   55.8 1