ANGLIAN SCHOOLS CHAMPIONSHIPS

Results:- 2003  2002

2003
KINGS LYNN, NORFOLK - 21 JUNE 2003 

JUNIOR GIRLS
100m							200m
Amanda Woby		- 13.1secs (1st)		Nicole Sadler		- 24.9secs (1st) PB/CR
Jenny Higgins		- 13.4secs (5th)		Jenny Higgins		- 26.6secs  (1st) PB

800m							1500m
Becky Welbourn		- 2m24.2secs (2nd)		Hollie Miles		- 5m08.9secs
							Ellie Sprake		- 5-14.5

75m Hurdles						Long Jump
Sarah Tippett		- 11.6secs (1st) PB		Sarah Tippett		- 5.16m (1st)		
							Lucy Taylor		- 4.52m (2nd)
4 x 100m relay
Sarah Tippett, Jenny Higgins, Lucy Taylor, Nicole Sadler - 50.8secs (1st)

INTERMEDIATE GIRLS
100m							200m
Tasha Double		- 12.6secs (1st) ES		Tasha Double		- 26.2secs

1500m							80m Hurdles
Tasha Barnes-Smith 	- 5m23.2secs			Hayley Todd		- 12.9secs (3rd) PB

High Jump						Shot
Katie Brinkley		- 1.55m (2nd)			Kerry Fuller		- 8.29m PB

SENIOR GIRLS

100m							1500m
Louise Morgan		- 12.7secs			Laura O’Dell		- 4m47.3secs (2nd)

JUNIOR BOYS
100m							400m
Craig Tostevin		- 11.9secs			Lawrence Smith		- 54.5secs

Triple Jump						Javelin
Lawrence Smith		- 11.20m			James Hicks		- 33.38m (5th)

Discus
James Hicks		- 19.59m

INTERMEDIATE BOYS
100m							200m
Duncan McCrossan	- 12.2secs			Ben Higgins		- 22.4secs (2nd)

100m Hurdles						1500m Steeplechase
Ramone Kersey		- 15.8secs (3rd) PB		Alex Wold		- 5m01.4secs (2nd) 

Long Jump						Shot
Deonte Green		- 6.89m (1st)			Chris Bullard		- 11.63m (1st) PB

Javelin
Mark Dickensen		- 42.90m (1st)

SENIOR BOYS
400m							800m
Oliver Barrett		- 50.0secs (1st)		Michael Fuller		- 2m03.3secs PB
							Paul Graham		- 2-08.1secs

1500m							Javelin
Ben Spashett		- 4m08.5secs (1st)		Michael Fuller		- 33.56m


back to top

2002
GRANTHAM, LINCS. - 22 JUNE 2002

JUNIOR GIRLS
Nicole Sadler		100m: 13.1secs 1A		200m: 26.4secs 1A
Catherine Frost		100m: 13.7secs 1B
Rebecca M-Jennings	200m: 28.0secs 3B
Rebecca Welbourn	800m: 2m30.6secs PB 2A
Laura Dowsing	        1500m: 4min57.7secs 1A
Sarah Tippett		75mH: 12.0secs (-2.6w) PB 1A	Long Jump: 4.54m 1B
Hayley Todd		75mH: 13.0secs 3B
Stephanie Parnell	SP: 8.45m PB 3A
Kerry Fuller		SP: 7.89m 3B
4 x 100m relay: Sarah, Catherine, Hayley, Nicole: 52.5secs 1st

INTERMEDIATE GIRLS
Louise Morgan		100m: 12.7secs 1A
Tasha Double		100m: 13.1secs 1B		200m: 27.2secs 1B
Kirsty Thorndyke	800m: 2m30.0secs 4A
Hannah Arbon		800m: 2m33.6secs 2B
Natasha Barnes-Smith    3000m: 11m17.6secs 1B
Sharon Wallis		TJ: 9.95m 1B
Katie Brinkley		HJ: 1.53m 2B

SENIOR GIRLS
Sarah Plumb		400m: 62.1secs 1A
Claire Holme	        3000m: 10m43.6secs 1A

JUNIOR BOYS
Deonte Green		100m: 12.4secs 1B		LJ: 5.90m 1A
Duncan Macrosson	200m: 25.1secs 1B
Sam Dawes		400m: 55.8secs 3A
Alex Wold		800m: 2m10.8secs 1B
Mark Dickensen		JT: 39.28m PB 1A		HT: 22.77m 3B

INTERMEDIATE BOYS
Martin Bennett		400m: 54.7secs 4A
Matthew Barnes-Smith    1500m: 4m10.4secs 1A
Scott Stannard		HT: 33.64m 2A			JT: 28.07 4B
Justin Read		PV: 3.15m 2A
Ben Higgins		200m: 22.8secs 1A

SENIOR BOYS
Oliver Barrett		400m: 50.9secs 2A		200m: 23.7secs 2A
Chris McManus		JT: 49.36m 1A


back to top