National Junior League

Results:- 2005  2004  2003  2002

2005
Woodford, 24th April
Men
b higgins ht 16.14, 400 50.2, jt 17.39, 200 23.4
p brown lj 5.52, 2-26.4, tj 1.24
t tica lj 5.29, 80 2-09.9, sp 7.02, tj 11.59
m byam hj 1.65, 400 54.4, jt 16.43

Women
k fuller sp 7.54, 100h 19.8, dt 23.16, tj 8.96
h arbon sp 5.85, 3k 13-19.6, dt 18.51
b welbourn 800 2-27.5, 400 1st 62.1, jt 9.22
h todd lj 4.66, 100 13.8, hj 1.47, jt 22.96


back to top

2004
Ware, Parliament Hill(women), Ipswich
Ipswich, 20th June 
Women
k fuller SP 1st 8.68  DT 21.25  TJ 9.40
h todd LJ 4.78  800 2-51.5  HJ 1.45   
l morgan 100 12.9  200 27.2
k barker 100 14.4  TJ 9.60
e beckett JT 1st 14.58  DT 16.70  200 28.4
h arbon JT 12.97  1500 5-44.6
l hicks 1500 5-41.6

Men
m fuller HT 27.25  110H 21.7  TJ 11.86  1500 1st 4-37.3
c bullard HT 22.95  HJ 1.55  SP 9.79  JT 35.21
d green LJ 5.97
p brown LJ 4.83    TJ 11.23
j mcnally 800 2-05.4
s welton 800 2.11.5   DT 19.92
g pattle 100 12.6  TJ 10.11
d qoqu 100 12.8   
f hurst HJ 1.65  DT 30.40  JT 1st 45.44
c fisk SP 8.24  JT NS 31.07
l smith 400 53.4
t love 400 53.4  200 25.2
j read PV 2.90
c pattle 200 25.8  100 NS 12.89
d palmer 5-05.9
s weeton DT 16.72


Parliament Hill, 23rd May 
Women
Kerry Fuller  Discus 1st 21.40m, Shot  8.57m, Triple Jump 9.52m              


Ware, 25th April 
Women
k dixon 100 13.1, HJ 1st 1.50, 200 26.6
h todd LJ 4.88, JT 1st 24.72, 200 27.4
k brinkley SP 4.24, 1500 6.24.0, HJ 1.50
k fuller SP 8.38, DT 1st 22.96, TJ 1st 9.68
k barber LJ 4.04, TJ 9.03  

Men
k churchyard HT 21.00, JT 35.67, DT 21.78
p brown LJ 5.10, TJ 11.23
i mcintyre LJ 4.81, TJ 9.87, 100 NS 13.5
m byan HJ 1.65, 200 23.7
s rose 800 2.20.8
s welton 800 2.21.3, DT 19.92
a boyton 100 12.0, 400 52.0
d qoqa 100 13.0,200 26.0
l smith 400 53.2


back to top

2003
Copthall(women), Ware(women), Stevenage & Ilford 
Southern Promotion Match - Copthall, 14 September 2003
WOMEN

Louise Morgan	100m		4A	13.3s	  7	  
		200m		5A	28.1s	  6	
		Long Jump	5B	3.62m	  4	
		Triple Jump	4B	8.16m	  5	22
Hayley Todd	200m		2B	27.6s	  7	
		Long Jump	4A	4.49m	  7	
		Javelin		2A	28.60m	  9	23
Emily Beckett	100m		5B	13.9s	  4	
		Shot		6B	5.71m	  3	  
		Javelin		4B	16.27m	  5	12
Hannah Arbon	400m		5A	67.5s	  6
		1500m		6A	5m 41.9s  5
		Discus		4B	18.95m	  5	16
Kerry Fuller	Triple Jump	4A	9.76m	  7
		Shot		5A	7.66m	  6
		Discus		5A	21.02m	  6	19

		4 x 100m	4A	52.4s	  7	  7
Kerry Fuller
Hayley Todd	
Emily Beckett
Louise Morgan

							___
Total Points					 	99pts

RESULT
1.	Blackheath & Bromley Harriers			265 pts.
2.	Bristol AC					241 pts.
3.	Harrow AC					228 pts.
4.	Havant AC					175 pts.
5.	Dartford Harriers				119 pts.
6.	Ipswich Harriers				  99 pts.
7.	Yate & District AC				  94 pts.
8.	Reading AC					   0 pts


Ware, 17 August 2003
WOMEN

Hannah Arbon	1500m		2A	6m 00.4s	6
		400m		3A	70.2s	  	5
		Discus		1B	22.91m	  	6	17
Kerry Fuller	Triple Jump	1A	9.85m	  	8
		Shot		1A	8.41m	  	8
		Discus		1A	24.07m	  	8	24
Ellen Wellfare	Hammer		1A	13.33m	  	8
		Triple Jump	1B	8.92m	  	6	14
Finlay Black	Hammer		1B	8.75m	  	6
		Shot		1B	4.87m	  	6	
		Javelin		1B	7.90m	  	6	18
Vikkie Boother	800m		1A	3m 12.8s	8
		Long Jump	2B	3.64m	  	4	12
Hannah Boother	Long Jump	2A	3.73m	  	6
		Javelin		2A 	10.22m	  	6	12

		4 x 100m	1A	62.3	  	8	 8
Vikkie Boother	
Hannah Arbon	
Ellen Wellfare
Kerry Fuller							___
								105

Officials
Jane Pattle	Timekeeper
Tony Fuller	Track
Paul Rutter	Field 
Mike Oakley	Field
Colleen Fuller	Field
Gill Arbon	Field				  		35
								___
Total Points							140pts

1.	Ipswich		5 points		 140 pts
2.	Ilford		4 points		  40 pts 
3.	Herts Phoenix	3 points		  24 pts
4.	Basildon	2 points		  16 pts
5.	Stevenage	0 points		   0 pts


After 4 meetings of 4
1.	Ipswich		20 points	(556 pts)
2.	Herts Phoenix	13 points	(245 pts)
3.	Basildon	10 points	(154 pts)
4.	Ilford	  	9 points	(158 pts)
5.	Stevenage	5 points	(103 pts)

     				
Stevenage, 22 JUNE 2003  
Women								
100m A		Louise Morgan		12.9	100m B		Hayley Todd		13.7	
200mA		Emily Beckett		27.5	200m B		Sarah Morris		29.2	
400m A		Katie Brinklley		68.2	400m B 		Hannah Arbon		69.0	
800m A		Vikkie Boother		2.53.6	800m B		Finlay Black		3.01.2	
1500m A		Hannah Arbon		5.43.6					
400mHA		Vicky Tunaly		79.3					
HighJumpA	Katie Brinklley		1.60					
LongJumpA	Hayley Todd		4.77	LongJump B	Hannah Boother		4.13	
TripleJumpA	Kerry Fuller		9.95	TripleJump B	Ellen Wellfare		8.56	
Shot A		Kerry Fuller		8.43	Shot B		Finlay Black		4.90	
								(n/s Ellen Wellfare 5.00)			
Discus A	Kerry Fuller		22.45	Discus B	Hannah Arbon		21.00	
Javelin A	Hannah  Boother		10.64			Vikkie Boother		10.45	
Hammer A	Ellen Wellfare		12.10	Hammer B	Finlay Black		7.55	
4 x 400 	4.41.3								
Match result	Ipswich	181, Basildon 84, Herts Ph 83,  Stevenage 57				

Men
100m A		Chris Johnson		12.3	100m B		Peter Thompson		13.0
400m A		Rob Jarvis		60.9	400m B		Matt Byam		59.0
800m A		Laim Rutter		2.02.3	800m B		Michael Fuller		2.03.7
110mHA 		Michael Fuller		21.3				
100mn/s		Ramone Kersey		13.0				
HighJump A	Matt Byam		1.65	HighJump B	Chris Bullard		1.50
LongJump A	Ben Hanley		5.05	LongJump B	Ramone Kersey		4.75			
TripleJumpA	Liam Rutter		12.70	TripleJumpB	Ben Hanley		11.60
Shot A		Chris Bullard		10.32	Shot B		Peter Thompson		8.01
6kg Shot used for whole competition	
Discus A	Kevin Churchyard	25.14	Discus B	Chris Bullard		13.07
Javelin A	Kevin Churchyard	36.91	Javelin B	Michael Fuller		31.52
Hammer A	Robert Jarvis		13.78		
6kg Hammers used whole competition	
4x100mR	50.1	4x400mR	3.55.1
		
Match result  Norwich 233, Herts Ph 221, WGEL 178, Havering/M 160, Ipswich 147, Thurrock 116 , Basildon	92


Ilford, 27th April 2003
Women
200m							Shot
Bethany Swan 	- 1st  32.3				Ellen Welfare		- 2nd  5.35m
							Finlay Black		- 1st  4.87
Hammer
Ellen Welfare	- 2nd  12.84m				Long Jump
Finaly Black	- 1st  9.91				Bethany Swan		- 2nd  3.67,

Javelin							Triple Jump
Bethany Swan	- 1st  23.87m				Ellen Welfare		- 2nd  8.34m
							Finlay Black		- 1st  8.32

Discus
Bethany Swan	- 2nd  12.65m

Result
Ipswich 109; Ilford 83; Herts Phoenix 69; Basildon 59

Men
100m							200m
Ben Higgins	- 3rd  11.9secs				Ben Higgins		- 1st  23.6secs

4 x 100m relay						Hammer
4th – 56.5secs						Liam Smith		- 3rd 21.30m
							Martin Bennett		- 2nd  07.99

Long Jump						Shot
Martin Bennett	- 2nd  5.60m				Martin Bennett		- 4th  8.68m
							Liam Smith		- 2nd– 8.39
Discus
Liam Smith	- 5th  23.21m				Triple Jump
							Martin Bennett		- 6th  9.88m

Result
City of Norwich 224; Herts Phoenix 200; Havering 173; Woodford 159; wich 100; Thurrock 93; Basildon 92.


back to top

2002
Basildon, Ipswich & Bedford

Venue:Basildon		Div:Thames			18th August 2002 	

MEN - 4th
j bernard SP 9.90, DT 30.27, 100 11.7, LJ 6.82
c johnson SP 7.02, 100 11.7
m fuller HJ 1.65, DT 18.01, 800 2-06.8, JT 32.69
l rutter 800 2-10.9, TJ 11.41
n gillingham 5.13, 400 53.0, TJ 10.80
j read PV 3.30, JT 26.19
Relay 4x100 46.6
      4x400 3-48.6
 
WOMEN - 3rd
s thomas SP 6.13, HT 19.33
v tunaley SP 5.27, HT 5.20, DT 16.09, JT 10.81
k thordyke 800 2-43.8, TJ 8.64
l thordyke 800 2-45.5, 200 29.2, JT 10.46
s plumb 400 62.7, 200 28.4


Venue:Ipswich		Div:Thames			28th July 2002 	
MEN  

Milton Keynes		272
City of Norwich		231
Ipswich Harriers	218
Thurrock Harriers	199
Basildon AC		191
Havering Mayesbrook	142
Herts Phoenix		140
Woodford Green		125

Hammer
S. Stannard(U17		24.37			
L. Smit			20.93m
800m
M. Full			2-05.4			
100m
B. Higgins(U17)		11.7	
C. Johnson	    	11.7
Javelin
J. Bernard		43.21			
K. Churchyard(U17)	39.72
Shot
L. Smith(U17)		9.78			
M. Bennett(U17)		9.14
400m
S. Foster(U17)		51.0			
Discus
J. Bernard		29.50			
S. Stannard(U17)	26.50m
110m Hurdles
M. Fuller		24.5
High Jump
M. Fuller		1.70		
C. Bullard(U17)		1.55	
200m (Time Trials)
B. Higgins(U17)		23.0secs	
S. Foster(U17)		24.1secs
1500m
M. Fuller		4-38.6
Pole Vault
J. Read(U17)		3.10			
4 x 100m relay		45.1secs					
4 x 400m relay		3-48.1
Long Jump								
B. Hanley(U17)		5.00
C. Bullard(U17)		4.64
Triple Jump
M. Fuller		11.13			
M. Bennett(U17) 	8.07
Non-scoring Javelin						
C. Bullard(U17)		28.57			

WOMEN
Woodford Green	174
Ipswich Harriers158
Thurrock	147
Herts Phoenix	114
Stevenage	109
Basildon	 81

Shot
Sharon Wallis(U17)	6.82
High Jump
Katie Brinkley(U17) 	1.50
Hammer
Lizbeth Hicks(U17)	16.34			
800m
Kirsty Thorndyke(U17) 	2-36.0
Leanne Thorndyke	2-42.6
100m
Katie Brinkley(U17)	14.1
Helen McGrath(U17) 	15.1
Discus
Hannah Arbon(U17)	16.96
Vicky Tunaley		15.33m
400m
Vicky Tunaley		58.0secs		
Leanne Thorndyke	67.3
Javelin
Lizbeth Hicks(U17)	15.12		
Kirsty Thorndyke(U17) 	10.55
200m
Vicky Tunaley		27.2secs		
Helen McGrath(U17) 	31.2
1500m
Hannah Arbon(U17)	5m51.0secs		
Lizbeth Hicks(U17)	7m13.0s
Triple Jump
Sharon Wallis(U17)	10.29	
Katie Brinkley(U17)	8.52
4 x 100m relay		75.9			
4 x 400m relay		4-43.2
Long Jump
Helen McGrath(U17) 	3.79
Non-scoring
Triple Jump
Kirsty Thorndyke(U17)	9.11m


Venue:Bedford		Div:Thames			28th April 2002 	
MEN
100	A s bennett 12.3
400	A n gillingham 55.6
DT	A s bennett 22.14
	B n gillingham 12.72
JT	A c mcmanus 44.05

WOMEN
100	A h coleman 13.0
	B s plumb 13.4
400	A v tunaley 61.1
	B s plumb 64.5
SP	A s thomas 6.55
	B b swann 5.48
DT	A s thomas 27.28
	B v tunaley 17.44
HT	A s thomas 20.48
JT	A b swann 25.92
4x100	 54.8


back to top