TRACK AND FIELD open and representative meetings

Results:-2005  2004  2003  2002

2005
Watford Open Graded 7th September
100m Race D - 3 C Pattle U17M 12.52
100m Race F - 2 J Brown SM 11.60
200m Race D - 2 J Brown SM 24.35
400m Race C - 7 C Pattle U17M 58.53
400m Race D - 3 D Scurrell SM 52.30, 5 N Gillingham SM 53.00
800m Race F - 7 M Fuller SM 1:56.73
1500m Race B - 7 E Palmer U15B 4:25.22, 8 D Palmer U17M 4:29.06

Watford Open Graded 24th August
800m Race B - 7 P Graham JM 2:07.26
1500m Race D - 1 C Rooke U17M 4:20.02, 3 A Rooke U17M 4:21.58
1500m Race D - 12 T Taylor U17M 4:28.83, 13 J Bird U15B 4:44.22
1500m Race E - 11 J Norris U13B 4:53.79

BMC Gold Standard Races (South) Woodside Stadium, Watford - 24 Aug 2005
Men 1500 B - 12 3:59.30 Kelvin Hardy U20

Watford Open Graded 10th August
100m Race J +0.0 M/S - 3 J Brown JM 11.77
100m Race K +0.0 M/S - 7 D Scurell SM 12.17
200m Race F +0.0 M/S - 4 J Brown JM 25.04
200m Race H +0.0 M/S - 8 D Scurell SM 24.04
800m Race L - 6 M Fuller SM 1:59.52
800m Race C - 9 J Norris U13B 2:29.69
3000m Race A - 1 J Bird U15B 10:18.21

Crystal Palace Grand Prix 6th Aug
1500m Men Grade C - 4 3:57.68 Kelvin Hardy U20
1500m Women Grade B - 3 4:26.59 Claire Holme U23
5000m Men Grade B - 8 14:51.87 Sam Jacobs U23

Watford Open Graded 27th July
800m Race I - 1 K Hardy JM 1:57.37
3000m Race A - 1 T Sharland SM 8:33.09, 3 S Jacobs SM 8:40.94
3000m Race B - 2 C Holme SW 9:32.05

BMC Gold Standard Races (South) Woodside Stadium, Watford - 27 Jul 2005
Women 1500 A - 7 4:41.55 Laura Odell U23 W

Watford Open Graded 13th July
800m Race 2 - 3 K Hardy JM 1:59.37
800m Race 7 - 7 T Taylor U17M 2:09.21
800m Race 7 - 8 A Rooke U17M 2:10.13
800m Race 9 - 8 L Odell SW 2:16.06
800m Race 13 - 1 C Chilvers SW 2:25.01

Watford Open Graded 29th June
1500m Race C - 3 C Rooke U17M 4:25.21
1500m Race D - 2 T Taylor U17M 4:30.81
1500m Race H - 2 J Norris U13B 4:56.77

BMC Nike Grand Prix incorporating UKA Endurance Initiative races Norman Green Athletics Centre, Solihull - 25 Jun 2005
Men 1500 D - 8 3:55.67 Kelvin Hardy U20

Watford Open Graded 15th June
3000M RAce B - 1 K Hardy JM 8:39.31
3000M RAce B - 10 C Rooke U17M 9:29.34

BMC Nike Grand Prix incorporating UKA Endurance Initiative races Woodside Stadium, Watford - 11 Jun 2005
Men 1500 E - 8 3:56.17 Kelvin Hardy U20
Women 1500 B - 7 4:27.95 Claire Holme U23 W

Watford Open Graded 1st June
400m Race C - 6 C Chilvers JW 59.90
800m Race B - 9 C Spashett JM 2:06.51
800m Race C - 10 T Taylor U17M 2:10.54
800m Race H - 9 J Norris U13B 2:30.05
3000m Race A - 16 C Rooke U17M 9:12.92

BMC Nike Grand Prix incorporating UKA Endurance Initiative races Sports City, Manchester - 21 May 2005
Women 5000 - 9 16:39.91 Claire Holme U23 W 14.03.85

BMC Nike Young Athletes Meeting - Millfield School - 2nd May 2005
Men 1500 D 13 - 4:42.85 Tom Taylor U17
Men 1500 D 13 - 5:06.53 Jim Norris U13
3000 A (Male only) - 7 8:39.73 Kelvin Hardy U20
3000 C (Mixed) - 4 9:24.90 Chris Rooke U17, 9 9:29.07 Andrew Rooke U17
3000 D (Mixed) 17 11:03.94 Ellie Sprake U17 W

AAA U17 & U15 Championships 26 & 27 February 2005
U17 Women
200m
Heat 1 4th Kerry Dixon 26.80
Heat 5 4th Amanda Woby 26.97
300m
Heat 3 6th Lucy Taylor 45.9
Heat 4 5th Becky Welbourn 42.5
Heat 4 6th Gemma Malster 44.3
Long Jump
19th Georgina Malster 4.82
U17 Men
60m Hurdles
Heat 1 7th Anton Dixon 9.87
Long Jump
11th Nathan Hanley 5.90
Triple Jump
7th Nathan Hanley 12.46

back to top

2004
Watford Open Graded 1/9/04
400m Race 1
3 B Higgins 49.6
400m Race 2
5 N Gillingham 53.2
6 M Byam 53.4
800m Race 1
10 M Fuller 02:02.2

Watford Open Graded 18/8/04
100m Race 2
4 N Gillingham 11.84
200m Race 1
6 N Gillingham 23.707
800m Race 2
4 M Fuller 02:03.2
3000m
9 W Barnes-Smith 10:12.9

Watford Open Graded 4/8/04
400m Race C
4 D Scurrell 52.21

Norwich Union AAA Championships (incorp Olympic Trials) - Manchester 10-11 Jul 04
Women - 5000 Metres 13th Claire Holme 16:55.91

Norwich Union World Junior Trials AAA Championships, 26 - 27 June 2004
U20 Mens 400m Heats
1 Benjamin Higgins 49.8 Q
Semi-Final 1
4 Benjamin Higgins 49.39 Q
U20 Mens 400m Final
8 Benjamin Higgins 51.23
U20 Mens 5000m
5 Matthew Barnes-Smith 14.59.30
11 Kelvin Hardy 15.31.08
U20 Women 100m Heats
Heat 2
4 Nicole Sadler 12.5 q
Final
7 Nicole Sadler 12.48
U20 Women 5000m Final
3 Claire Holme 16.58.98

Watford Open Graded 23/6/04
800m Race E
8 B Welbourn 2:29.6

Suffolk County AA 5k Track Championships, 21st June 2004
Men
3rd Richard Wold 17.14
8th Steve Hicks 17.45

BMC Nike Grand Prix incorporating UKA Endurance Initiative races, Watford - 12 Jun 2004
Men 1500 D
10 3:53.45 Matt Barnes-Smith
Women 1500 B
10 4:30.0 Claire Holme

Watford Open Graded 9/6/04
3000m Race A
3 M Barnes-Smith 8:36.87
4 K Hardy 8:49.24
3000m Race B
6 L Dowsing 10:19.53
8 W Barnes-Smith 10:20.67
13 E Sprake 11:21.92

Loughborough International, 6 Jun 2004
Men's 1500m A Invitation
8th Kelvin Hardy 3:56.46
Women's 3000m
5th Claire Holme 9:37.40

Watford Open Graded 12/5/04
800m Race A
7 P Graham 2:04.07
800m Race B
1 A Wold 2:05.42
800m Race E
2 H Miles 2:27.19
1500m Race C
4 W Barnes-Smith 4:58.37
9 N Barnes-Smith 5:09.67
10 E Sprake 5:09.68
BMC W800m Race B
6 L Dowsing 2:19.55
BMC M1500m
7 M Barnes-Smith 3:56.68
15 K Hardy 4:03.75

BMC Nike Young Athletes Meeting - Millfield School - 3 May 2004
Men 800 H
2nd 2:04.73 Paul Graham
Men 1500 C
9th 4:16.81 Alex Wold
Men 1500 E
17th 4:55.69 William Barnes-Smith
Men 3000 A
13th 8:32.57 Matt Barnes-Smith
18th 8:52.48 Kelvin Hardy
Women 3000 B
15th 11:30.15 Natasha Barnes-Smith

Watford Open Graded 14/4/04
100m A 6th R Ansell 12.10
100m D 3rd A Woby 13.20
200m D 4th L Taylor 27.91
LONG JUMP
9th H Todd 4.72
12th G Molster 4.51

back to top

2003
Solihull Grand Prix, Wed 6th Aug
Men 800 D 7th 1:54.64 Oliver Barrett
Men 800 I 8th 2:06.2 Jack Walker
Women 800 F 9th 2:27.9 Hollie Miles
Men 1500 E 8th 4:05.17 Kelvin Hardy
Women 1500 B 8th 4:33.21 Claire Holme
Women 1500 C 4th 4:38.6 Laura Dowsing

SEAA Combined Events Championships, Watford - 26-27th July 2003
U17 WOMEN (80H HJ SP 200 LJ JT 800)
2nd Hayley Todd 3926pts (13.01 1.45 7.58 27.06 4.87 26.57 2:31.75)

Watford Open Graded, 23rd July 2003
800m Race D - 12th J Walker 2:05.9
800m Race N - 4th H Miles 2:27.8, 13th W Barnes-Smith 2:36.8
incorporating BMC Gold Standard Races (South)
Women 800 B - 5th 2:18.41 Laura Dowsing
Men 1500 B - 9th 4:02.70 Sam Jacobs, 10th 4:05.40 Matt Barnes-Smith, 12th 4:07.77 Oliver Barrett, 14th 4:12.23 Kelvin Hardy
Women 1500 - 3rd 4:34.03 Claire Holme

IAAF World Youth Championships, Sherbrooke, Canada - 9-13 July 2003
400m semi-final 5th Ben Higgins 49.40.

Watford Open Graded, 9th July 2003
400m race C - 4th L Bowker 54.7
1500m race E - 1st A Wold 4:20.4, 3rd P Graham 4:26.1
1500m race G - 10th H Miles 5:10.0

BMC Nike Grand Prix, Watford - 5th July 2003
Men 800 C - 9th 1:56.99 Oliver Barrett
Women 800 C - 6th 2:17.28 Laura Dowsing
Men 1500 F
2nd 4:00.88 Sam Jacobs
13th 4:08.23 Kelvin Hardy
Women 1500 B - 7th 4:31.80 Claire Holme

U20 International match, Nove, Italy - 5th July 2003
3000m 3rd Matthew Barnes-Smith 8:28.39

AAA UNDER 20 & 23 CHAMPIONSHIPS, BEDFORD - 28-29th JUNE 2003
U20M 400m Heat 5 - 3rd Benjamin Higgins 49.09
U20M 800m Heat 2 - 7th Oliver Barrett 1.55.20
U20M 1500m Heat 1 - 10th Matthew Barnes-Smith 4.01.85
U20M 5000m Final - 4th Sam Jacobs 15.00.17
U20W 3000m Final - 4th Claire Holme 10.02.57

Watford Open Graded, 25th June 2003
800m race B - 6 L Dowsing 2:18.829
800m race E - 2 H Miles 2:30.429
800m race M - 9 A Wold 2:08.248
800m race N - 1 K Hardy 2:05.132

BMC Nike Grand Prix incorporating UKA Endurance Initiative races, Eton - 14 June 2003
Men 800 C - 4th 1:53.22 Oliver Barrett
Women 1500 B - 8th 4:40.59 Laura Dowsing
Men 5000 B
8th 14:33.75 Sam Jacobs
9th 14:39.41 Matt Barnes-Smith
Women 5000 - 10th 17:46.74 Claire Holme

Loughborough International, 8th June 2003
400 Inv: B race 3rd Ben Higgins 48.56s

Watford Open Graded 28th May 2003
800m Race C - 7th A Wold U17M 2:07.12
800m Race H - 7th H Miles U15G 2:30.11
3000m Race A
2nd S Jacobs JM 8:31.41
9th K Hardy U17M 8:48.21
3000m Race B - 7th C Holme JW 9:47.42

UK Inter-Counties Championships - 25/26 May 2003, Bedford
5000 3rd Claire Holme 17:34.07

SEAA Junior Championships - 24/25 May 2003, Watford
U15 Girls
200 Heat 2 - 1 Nicole Sadler 25.62
200 Final - 2 Nicole Sadler 25.22
800 Heat 1 - 8 Hollie Miles 2.31.13
800 Heat 2 - 5 Becky Welbourn 2.22.67
1,500 Heat 2 - 1 Laura Dowsing 4.48.26
1,500 Final - 2 Laura Dowsing 4.40.21
U17 Men
400 Heat 3 - 1 Benjamin Higgins 48.82
400 Final - 1 Benjamin Higgins 48.04
1,500 Heat 3 - 2 Kelvin Hardy 4.15.02
1,500 Final - 9 Kelvin Hardy 4.11.16
1,500 Steeplechase Final - 8 Alex Wold 5.07.24
U20 Men
800 Heat 2 - 1 Oliver Barrett 1.54.26
800 Final - 5 Oliver Barrett 1.55.80
U20 Women 100 Heat 1 - 5 Louise Morgan 12.65

BMC Nike Young Athletes Meeting - Millfield School - 5 May 2003
Men 800 A 3rd 1:52.15 Oliver Barrett
Men 1500 C 9th 4:22.36 Alex Wold
Men 1500 E 15th 5:01.22 William Barnes-Smith
Women 1500 A 14th 4:42.59 Laura Dowsing
Men 3000 A
5th 8:27.07 Matt Barnes-Smith
10th 8:34.20 Sam Jacobs
Men 3000 B / Women 3000 B
6th 9:01.55 Kelvin Hardy
16th 9:54.36 Claire Holme
Men 3000 C / Women 3000 C 17th 11:46.76 Natasha Barnes-Smith

Watford Open Graded 30/4/03
SW 800m 5 E McNally 2.28.0
U20M 3000m 2 P Graham 9.38.9

Watford Open Graded 16/4/03
U15B 1500m 5 W Barnes-Smith 5.02.9
U15G 1500m
1 L Dowsing 4.41.2
3 H Miles 5.08.2
U17M 3000m 1 K Hardy 9.06.6
U20M 1500m
1 M Barnes-Smith 4.09.9
2 O Barrett 4.10.7
U20M 3000m
1 M Barnes-Smith 8.46.3
2 S Jacobs 8.46.6
U20W 3000m 1 C Holme 9.51.7

HERCULES WIMBLEDON AC 23RD YOUNG ATHLETES MEETING - 6th April 2003 - Crystal Palace
U17 Men
100m Race 2 5th De’onte Green 12.1
100m Race 5 4th Ben Hanley 12.3
100m Race 6 3rd Rob Ansell 12.8
200m Race 1 2nd Ben Higgins 22.2
200m Race 4 4th Rob Ansell 26.2
Long Jump
1st De’Onte Green 6.56
10th Ben Harvey 5.19
U15 boys
Long Jump 9th Nathan Hawley 4.78
U15 girls
100m Race 1 1st Nicole Sadler 12.7
100m Race 4 1st Amanda Woby 13.4
100m Race 4 2nd Jenny Higgins 13.5
200m Race 1 1st Nicole Sadler 25.3 (MR)
200m Race 2
1st Lucy Taylor 27.5
2nd Jenny Higgins 28.0
Long Jump
3rd Amanda Woby 4.67
7th Lucy Taylor 4.38

AAA JUNIOR INDOOR CHAMPIONSHIPS 2003, Birmingham - January 25th to 26th
U17 Men 400 Metres Heats - Heat 4 - 2nd Sean Foster 52.97
U20 Men 800 Metres Heats - Heat 2 - 3rd Oliver Barrett 1:56.75
U17 Men Long Jump - 5th Deonte Green 6.41
U15 Girl 200 Metres Heats - Heat 2 - 2nd Nicole Sadler 26.71
U15 Girl 200 Metres Semi Final 1 - 4th Nicole Sadler 26.46
U17 Men 200 Metres Heats - Heat 4 - 2nd Ben Higgins 22.95
U17 Men 200 Metres Semi Final 2 - 3rd Ben Higgins 22.69
U17 Men 200 Metres Final - 6th Ben Higgins 23.24

back to top

2002
BMC - 15th Aug 2002 - Watford Grand Prix
Men 800 D 9th 1:53.86 Oliver Barrett U20
Women 800 C 2nd 2:14.30 Louisa Gregory
Men 1500 D 7th 4:02.67 Matthew Barnes-Smith U17
Women 1500 B 12th 4:44.88 Laura Dowsing U15
Women 1500 C 3rd 4:46.65 Claire Holme U20

BMC Gold Standard Races (South) - Watford 31 July 2002
Women 800 B 1st 2:15.80 Louisa Gregory
Men 1500 A 13th 3:52.01 Tom Sharland U20
Men 1500 C
4th 3:59.65 Matthew Barnes-Smith U17
14th 4:07.55 Sam Jacobs U20

AAA Under 20 Championships - 29/30 June - Bedford
5000m
1st Tom Sharland 14m32.2s
5th Sam Jacobs 15m12.7s
LJ 8th Jermaine Bernard 6.88m
800m(heat) 5th Ollie Barrett 1m56.98s
JT 12th Chris McManus 47.13m.

BMC Nike PB Classic, Millfield School, 6th May 2002
MEN 800 RACE A 9th Oliver Barrett 1:54.36
WOMEN 1500 RACE A 16th Laura Dowsing 4:44.32
WOMEN 1500 RACE C 8th Natasha Barnes-Smith 5:04.68
MEN 3000 RACE A
3rd Tom Sharland 8:11.26,
12th Matthew Barnes-Smith 8:31.11
14th Sam Jacobs 8:36.12

BMC/AAAs development London Middle Distance Race Series, May 1st Battersea Park
1500m 13th Joe Thompson 4.29.24

back to top