Suffolk County AA Championships

Results:-2004  2003

2004
Northgate - 16 May 2004 
     
Senior Men:      
100m 3 Neil Gillingham  16.5 
200m 1 Neil Gillingham  24.1 
400m
 2 Daniel Scurrell  52.7 
 3 Neil Gillingham  56.3 
800m 1 Liam Rutter  2.10.6 
HJ 1 Jason McDade  1.95 
LJ 1 Jermaine Bernard  6.39 
SP 2 Chris Snook  8.62 
DT 2 Chris Snook  27.76 
HT 2 Chris Snook  44.8 
 
Junior Men:      
400m 1 Benjamin Higgins  49.9 
800m
 1 Matthew Barnes-Smith  1.59.7 
 2 Kelvin Hardy  2.00.1 
 3 Paul Graham  2.04.6 
 4 Chris Spashett  2.16.3 
1500m 
 1 Matthew Barnes-Smith  4.04.2 
 2 Kelvin Hardy  4.09.5 
 3 James McNally  4.19.8 
HJ 3 Michael Fuller  1.55 
PV 1 Justin Read  3 
TJ 
 2 Michael Fuller  11.74 
 3 Ben Hanley  11.73 
      
Under 17 Men:     
100m 
 1 Robert Ansell  11.9 
 4 Christopher Pattle  12.5 
 5 Dino Chocha  12.7 
 6 Graham Pattle  13.1 
200m Heat 1  
 2 Robert Ansell  24.8 
 3 Christopher Pattle  25.1 
200m Heat 2 
 2 Graham Pattle  25.9 
 3 Dino Chocha  25.9 
200m Final
 1 Robert Ansell  24.3 
 3 Christopher Pattle  25.2 
 4 Dino Chocha  25.6 
 6 Graham Pattle  26.8 
400m
 1 Laurence Smith  53.2 
 2 Thomas Love  54.2 
800m
 1 Alex Wold  2.03.7 
 3 Matthew Harrison  2.11.1 
 6 Daniel Palmer  2.23.1 
 7 James Hicks  2.30.4 
1500m  
 2 Alex Wold  4.22.8 
 3 Chris Rooke  4.45.9 
LJ
 1 De'Onte Green  6.3 
 7 Christopher Pattle  4.35 
JT 4 James Hicks  34.35 

Under U15 Boys:     
100m Heat 1
 1 Harry Fisk  12.4 
 2 Alfie Carpenter  12.9 
 3 Latif Bolukbasi  13 
 5 Sebastian Farris  14.3 
100m Heat 2 
 2 Nathan Hanley  12.4 
 3 Nathan Speed  12.4 
 4 Josh Syers  13.2 
 5 Shane Hurren  14.6 
100m Final 
 2 Nathan Hanley  12.4 
 3 Harry Fisk  12.5 
 4 Nathan Speed  12.8 
 5 Alfie Carpenter  13 
 6 Latif Bolukbasi  17.4 
200m
 1 Harry Fisk  25.6 
 2 Nathan Speed  25.9 
 3 Josh Syers  27.7 
 4 Shane Hurren  30.1 
400m 1 Sebastian Farris  72 
800m Heat 1
 1 Luke Hardy  2.23.9 
 2 Thomas Taylor  2.25.7 
 3 William Barnes-Smith  2.27.9 
 4 Elliot Palmer  2.33.4 
 5 Joe Crame  2.40.2 
800m Final 
 3 Luke Hardy  2.17.9 
 4 Thomas Taylor  2.25.6 
 6 William Barnes-Smith  2.31.9 
1500m 
 3 Luke Hardy  4.43.6 
 6 Jonny Palmer  4.54.1 
 7 William Barnes-Smith  4.54.4 
 8 Edward Owen  5.00.3 
 9 Thomas Taylor  5.04.2 
 10 William Wray  5.11.8 
 11 Sebastian Farris  6.00.9 
80m 3 Jayan Patel  17.6 
HJ 
  = 2 Nathan Hanley  1.55 
  6 Jayan Patel  1.3 
LJ 
 1 Nathan Hanley  5.46 
 5 Latif Bolukbasi  4.68 
TJ 1 Alfie Carpenter  11.4 
SP 4 Josh Syers  6.56 
JT 1 Jayan Patel  25.39 
    
Under 13 Boys:     
100m 
 1 Joe Nickson  14.2 
 2 Matthew Harrall  14.3 
 4 Christopher Bradshaw  15.3 
200m 
 1 Joe Nickson  29.8 
 2 Matthew Harrall  29.9 
 3 Gareth Hayler  30.9 
800m 
 4 Gareth Hayler  2.36.0 
HJ 1 Sam Doran  1.35 
LJ 
 1 Sam Doran  4.34 
 2 Matthew Harrall  4.04 
 3 Christopher Bradshaw  4 
 4 Gareth Hayler  4 

Junior Women:     
100m 
 1 Tasha Double  12.9 
 3 Louise Morgan  13.3 
200m 2 Tasha Double  26.4 
800m 2 Lizzie Hicks  2.47.2 
1500m  2 Natasha Barnes-Smith  5.19.6 
TJ  2 Louise Morgan  8.54 
JT 3 Lizzie Hicks  17.56 
   
Under 17 Women:     
100m 
 1 Nicole Sadler  12.5 
 4 Sarah Tippett  13.7 
200m 1 Nicole Sadler  25.8 
800m 1 Becky Welbourn  2.25.4 
1500m 1 Laura Dowsing  4.49.5 
 2 Hollie Miles  5.05.9 
80m H 
 1 Sarah Tippett  12.2 
 2 Hayley Todd  12.2 
HJ 3 Hayley Todd  1.5 
LJ 1 Sarah Tippett  5.08 
 2 Hayley Todd  4.68 
 5 Katy Barker  4.22 
TJ 
 4 Kerry Fuller  9.5 
 5 Katy Barker  9.32 
SP 1 Kerry Fuller  8.67 
DT 2 Kerry Fuller  22.49 

Under 15 Girls:     
100m Heat 1
 1 Amanda Woby  13.2 
 2 Sophie Nickson  13.4 
 4 Katherine Bradshaw  14.6 
 6 Charlotte Osborn  15.1 
100m Heat 2
 3 Kate Ratcliffe  13.9 
 6 Stephanie Southgate  14.5 
 7 Alice Higgins  14.6 
100m Final
 1 Amanda Woby  13 
 3 Sophie Nickson  13.6 
 4 Kate Ratcliffe  14 
200m Heat 1 
 1 Amanda Woby  27.2 
 3 Jessica Pottage  29.4 
 6 Georgina Shelley  33.6 
200m Heat 2
 1 Lucy Taylor  28.1 
 2 Kate Ratcliffe  28.8 
 4 Alice Higgins  30.6 
 5 Katherine Bradshaw  30.8 
200m Final
 1 Amanda Woby  27.1 
 3 Lucy Taylor  28.2 
 4 Kate Ratcliffe  28.9 
 6 Jessica Pottage  30.1 
800m 
 3 Alice Simpson  2.37.4 
 4 Rachel Wood  2.39.9 
 6 Georgina Shelley  3.08.4 
75m H 
 2 Sophie Nickson  14 
 5 Jenny Reason  17.5 
HJ 
 2 Katherine Bradshaw  1.4 
 3 Stephanie Ansell  1.25 
 4 Jenny Reason  1.2 
LJ 
 5 Sophie Nickson  4.28 
 7 Kate Ratcliffe  3.87 
 9 Jenny Reason  3.66 
 10 Stephanie Ansell  3.45 
 11 Gemma Malster  3.34 
 13 Jessica Pottage  3.25 
 14 Charlotte Osborn  3.07 
SP 2 Gemma Malster  6.23 
     
Under 13 Girls:     
100m Heat 1
 1 Natasha Mealings  14.5 
 3 Bethany West  15 
 6 Asha Babooram  19.2 
100m Heat 2
 2 Jodie Fisher  15.2 
 3 Rebekah Branch  15.9 
 5 Lauren Olding  16.7 
 6 Hema Babooram  20.9 
100m Final
 3 Natasha Mealings  14.6 
 4 Bethany West  14.9 
 5 Jodie Fisher  15.2 
200m Heat 1
 1 Jodie Fisher  30.3 
 2 Natasha Mealings  31 
200m Heat 2
  4 Emma Burroughs  32.2 
200m Final
 2 Jodie Fisher  30.7 
 3 Natasha Mealings  31.2 
HJ 1 Natasha Mealings  1.3 
LJ
 1 Bethany West  3.86 
 5 Asha Babooram  2.29 
SP 1 Hema Babooram  4.01 


back to top

2003
Northgate - 11 May 2003 
         
Senior Men:        
100m 	1 Neil Gillingham  12.0   
200m 	1 Neil Gillingham  23.9   
  	2 Peter Smith  26.3   
400m 	1 Neil Gillingham  54.0   
  	2 Lee Bowker  55.1   
 	3 Peter Smith  60.1   
        
Junior Men:        
800m 	1 Matthew Barnes-Smith  2.01.0   
  	2 Michael Fuller  2.03.7   
  	3 Liam Rutter  2.06.2   
1500m 	1 Matthew Barnes-Smith  4.08.7   
  	2 Ben Spashett  4.12.5   
  	3 Paul Graham  4.27.2   
TJ 	1 Michael Fuller  10.84   
SP 	1 Martin Bennett  9.28   
JT 	1 Christopher McManus  43.16   
   
Under 17 Men:       
100m  	2 Duncan Macrosson  12.1   
  	3 Ben Hanley  12.2   
200m 	1 Benjamin Higgins  23.0   
400m 	1 Benjamin Higgins  50.2 CBP: 
800m 	1 Alex Wold  2.07.7   
    	3 Matthew Harrison  2.16.9   
1500m 	1 Kelvin Hardy  4.14.6   
HJ 	2 Christopher Bullard  1.61   
LJ 	1 De'Onte Green  6.56   
  	2 Duncan Macrosson  5.45   
TJ   	2 Ben Hanley  11.84   
  	3 Levi Hunt  10.59   
SP   	2 Christopher Bullard  10.42   
JT 	1 Mark Dickenson  43.50   
  	2 Christopher Bullard  37.13   
  
Under 15 Boys:       
100m 	2 Graham Pattle  12.9   
200m 	1 Christopher Pattle  26.1   
400m   	2 Christopher Pattle  68.0   
TJ 	1 Christopher Pattle  10.21   
  	2 Graham Pattle  10.19   
HT 	1 Graham Pattle  16.97   

Under 13 Boys:       
100m 	1 Matthew Harrall  14.5   
  	2 Gareth Hayler  14.7   
200m 	1 Matthew Harrall  30.4   
  	2 Gareth Hayler  31.0   
75m H 	1 Jayan Patel  16.7 New 
HJ   	3 Gareth Hayler  1.05   
LJ 	1 Jayan Patel  4.02   
  	2 Matthew Harrall  3.91   
JT  	2 Jayan Patel  21.14   

Junior Women:       
100m   	2 Louise Morgan  12.5   
400m   	2 Sarah Plumb  64.6   
800m   	1 Claire Holme  2.21.1   
1500m  	1 Claire Holme  4.45.7   
LJ 	2 Louise Morgan  4.55   
TJ 	1 Louise Morgan  9.13   
    
Under 17 Women:       
100m 	1 Tasha Double  12.7   
200m 	2 Tasha Double  26.9   
  	3 Emily Beckett  28.0   
300m 	2 Sarah Morris  47.7   
  	3 Kirsty Thorndyke  47.9   
800m   	2 Hannah Arbon  2.44.8   
1500m   2 Natasha Barnes-Smith  5.28.9   
80m H   2 Kerry Fuller  13.1   
TJ 	2 Kerry Fuller  9.42   
SP 	3 Kerry Fuller  7.69   

Under 15 Girls:       
100m 	1 Nicole Sadler  12.8   
  	2 Amanda Woby  13.0   
  	3 Rebecca Mayo-Jennings  13.1   
200m 	1 Nicole Sadler  25.3 CBP: 
  	2 Rebecca Mayo-Jennings  26.8   
800m 	1 Laura Dowsing  2.19.6 CBP: 
  	2 Becky Welbourn  2.29.8   
  	3 Rachel Wood  2.39.1   
1500m 	1 Hollie Miles  5.14.9   
  	2 Ellie Sprake  5.28.6   
75m H 	1 Sarah Tippett  12.1   
LJ 	1 Sarah Tippett  4.95   
  	2 Lucy Taylor  4.62   
  	3 Amanda Woby  4.61   
        
Under 13 Girls:       
100m 	1 Josephine Lockwood  14.3   
  	2 Lois Rutter  14.8   
200m 	1 Joanna Harrall  29.0   
  	2 Josephine Lockwood  29.9   
800m 	1 Alice Simpson  2.49.9   
70m H   2 Joanna Harrall  12.6   
  	3 Chesney Webb  13.1   
HJ   	3 Elizabeth Morrison  1.25   
LJ 	2 Joanna Harrall  3.93   
SP 	1 Elizabeth Morrison  6.11   
DT 	1 Lois Rutter  12.34 New 


back to top